Компетентно про міжкультурні комунікації: навіщо здобувачам програм «Туризм» та «Готельно-ресторанна справа» це знати та вміти, а викладачеві підвищувати кваліфікацію з дисципліни?

На освітньо-професійних програмах “Туризм” та “Готельно-ресторанна справа” в осінньому семестрі пропонується вивчення дисципліни “Основи міжкультурних комунікацій”.

Цей вибір не є випадковим, адже майже ніяка інша сфера, крім галузі обслуговування, у якій готують менеджерів з туризму та готельно-ресторанної справи на кафедрі міжнародного туризму, готельно-ресторанного бізнесу та іншомовної підготовки Університету імені Альфреда Нобеля, не потребує розуміння процесів кроскультурної взаємодії. Таке навчання є професійною необхідністю: фахівцю в галузі слід розуміти та враховувати культурні особливості як гостей, туристів, так і приймаючої країни, а відтак - особливості створення та реалізації туристичного продукту та обслуговування гостей, яке враховує таку різницю культур, допомагає уникати конфліктів та, навпаки, збагачує досвід та враження подорожуючих.

Доцент кафедри Галина Іванівна М'ясоїд робить цей курс максимально практичним: на вивчення винесені ретельно дібрані теми та індивідуальні завдання, виконання яких дозволяє повною мірою сформувати міжкультурні компетентності, передбачені Стандартами вищої освіти у сфері обслуговування, та яких вимагає бізнес та реалії глобальної економіки.

Наприклад, детально розглядається явище культурного шоку, яке неодмінно доведеться переживати усім, хто працює закордоном – а наші студенти регулярно проходять закордонні стажування, які є справжнім «бойовим хрещенням» у галузі туризму та індустрії гостинності. Аналіз досвіду культурного шоку, факторів, які впливають на нього, посилюючи або пом’якшуючи переживання психологічної дезорієнтації, – все це вкрай важливо для формування професіонала у галузі та готує до виконання реальних професійних завдань і набуття досвіду.

В курсі використано різні матеріали для навчання та різноманітні завдання для самостійної роботи здобувачів. Але не тільки студенти навчаються: доцент Галина Іванівна М’ясоїд теж підвищує кваліфікацію з міжкультурних комунікацій. Останнім таким заходом був вебінар, який проводився онлайн Сумським державним університетом, доцентом Ганною Олександівною Швіндіною, виконавчим директором ГО «Центр освіти впродовж життя» та професором СумДУ Суквиндер Сандху, який має багатий власний досвід міжкультурного спілкування.

Матеріали вебінару вже було використано цього року під час викладання лекційно-практичного курсу «Основи міжкультурних комунікацій» для програм «Туризм» та «Готельно-ресторанна справа» в Університет імені Альфреда Нобеля.